Takmer nemožná premena: motýľ Monarch
by Ron Lyttle    http://www.creationism.org/slovak/monarch_sk.htm
(Translated into Slovak by Ing.Ondrej Debnár)
Motýľ Monarch, latinským menom Danaus plexippus, je veľkým oranžovo-čiernym motýľom, vyskytujúcim sa v hojnom počte v Severnej Amerike. Je veľmi známy kvôli svojmu každoročnému putovaniu na miesta prezimovania v Mexiku a Kalifornii, viď National Geographic, vol. 150, no.2, August 1976.

Život Monarcha začína vo vajíčku, ktoré je položené dospelou samičkou, na list obyčajnej mliečiacej byliny, známej pod názvom Glejovka americká, Asclepias syriaca. Toto vajíčko je veľké len čosi ako hlavička špendlíka. Len čo sa vajíčko vyliahne, počas 3 až 12 dní, hneď táto tenká žlto-bielo-čierne pásikavá larva, vyzerajúca ako červ, alebo húsenica, má 8 párov zavalitých nôh na plazenie sa okolím. Ústne časti má vytvorené na prežúvanie listov, ktoré ona doslovne požiera. Avšak výlučne listy Glejovky americkej; žiadnej inej rastliny nie. Glejovka má špecifickú bielu lepkavú šťavu, ktorá je pre iné živočíchy prudko toxická, avšak na túto húsenicu to nemá žiadny účinok, s výnimkou toho, že to činí jej telo vysoko toxické pre predátorov, akými sú napríklad vtáci, ktorí by ju chceli zjesť napríklad na raňajky. A vtáci, ktorí nie sú hlúpi vedia, že ju majú nechať na pokoji.

Ako húsenica žerie a žerie, rastie. Skoro sa stane tak objemnou pre svoj povrch tela, že jej povrch sa delí, takže táto húsenica sa plazí s väčšou povrchovou časťou, kde sú ďalšie časti, určené pre ďalší rast. Približne dva týždne húsenica neustále požiera listy, rastie, zhadzuje svoju povrchovú časť tela, je viac listov, rastie viac, znovu zhadzuje povrchovú časť tela. To sa odohráva päťkrát za sebou.

Nakoniec prestane požierať, nájde si chránené miesto, kde sa prichytí a zavesí hlavou nadol, zamotá sa do hodvábneho zámotku a zhodí svoj povrch tela ešte raz. Avšak tentokrát, čo sa objaví pod starým povrchom tela, nie je väčšia húsenica, avšak kompaktné púzdro, bez nôh, očí a žiadnych viditeľných častí tela, nazývané kukla, alebo zapuzdrená pupa. Nie je pokrytá viacerými farbami, ako to bolo pri húsenici, ale je jasne zelená so zlatožltými bodkami.

Navonok nie je pozorovaný žiadny pohyb, avšak veľa pohybu sa odohráva vo vnútri. Jej srdce bije neustále, avšak zvyšok jej vnútorných orgánov, ktoré sa podobá na zelené želé, sa samostane premieňa a tvaruje na úplné rozdielne stvorenie. Zelená farba tmavne a mení sa na hnedú. Neinformovanému pozorovateľovi sa tento zámotok bude zdať ako mŕtvy. Avšak farba sa postupne modifikuje a kukla sa mení a stáva sa prehľadnou. Postupne sú viditeľné oranžové a čierne miesta, ktoré sú farbami dospelého motýľa.

Napokon, po uplynutí približne dvoch týždňov sa kukla roztvorí a objaví sa dospelý motýľ. Má šesť dlhých nôh, ústa so dlhým stočeným ciciakom proboscis ktorý používa na to, aby ním vnikol do vnútra kvetov rastlín, kde nájde nektár, ktorý ním cicia. Má dva páry skrčených krídel, ktoré sa rýchle roztiahnu, akonáhle do ich žíl napumpuje tekutinu. A ako sa zväčšia, motýľ nimi pomaly pohybuje dozadu a dopredu, pomocou novo nadobudnutých svalov tak, aby sa vysušili a tak plne roztiahnuté krídla sú stuhnuté a pripravené pre let.

Čoskoro vyletí motýľ k nebesiam a môže byť nájdený v niekoho kvetinovej záhrade, pijúc nektár so svojím vysunutým ciciakom. Alebo ho môžeme vidieť ako lieta a hľadá svojho druha, aby započali celý cyklus od znovu.


Vašou úlohou, ktorú môžete prijať ako evolucionista, je vysvetliť AKO transformácia, uvedená vyššie, MOHLA SA URČITE vyvinúť z poruchy, alebo zhromažďovaním genetických omylov, BEZ zahrnutia ZÁMERU, CIEĽA, BEZ zahrnutia INTELIGENCIE, riadená výlučne prežitím najzdatnejších, ako sa primitívna bytosť bez krídel mohla postupne vyvinúť do lietajúceho motýľa.

Ktoré z predchádzajúcich častí, procesu uvedeného vyššie, ktoré sú nazývané kompletnou premenou, metamorfózou, complete metamorphosis, môžete na krátku chvíľu vylúčiť, pretože tieto udalosti sa už dnes nevyskytujú? Ak hoci len jeden enzým chýba, ako môže prebehnúť transformácia z vajíčka do larvy, do kukly a do dospelého jedinca? Musia byť prítomné všetky enzýmy a musia byť všetky funkčné v pravý čas a v správnom poradí, ináč dané stvorenie zomrie. Všetko to spolu funguje, alebo žiadne z toho fungovať nebude.

Neposkytujte mi práve nejaké „práve-tak“ príbehy; chcem vedecky uskutočniteľné vysvetlenia, nad ktorými sa nebudú genetici smiať ako nad niečím smiešnym. A nenazývajte to „zázrakom prírody“, pokým ste ochotný uznať inteligentný, tvorivý dizajn od Boha, ktorého nazývate prírodou. ...Tento objekt NEPODLIEHA samodeštrukcii.
 

"Takmer nemožná premena: motýľ Monarch"
<http://www.creationism.org/slovak/monarch_sk.htm>

Hlavná Strana:  Slovenčina
www.creationism.org