Gamburtsevi mäestik: kust pärineb jää? 

Teadlased uurivad Gamburtsevi mäestikku, mis on u Alpide suurune ja asub Antarktika kesosas. Selle mäestiku jää paksuseks on hinnatud 2000 jalga (huvitav mitu m see on?) ja oli seetõttu algselt tuvastatav ainult seismiliste riistade abil. Mäestiku avastasid venelased aastal 1957. Praegusel aja metoodika kombineerib aheliku kaardistamiseks jääd-läbistava radar-tehnoloogia seismilise informatsiooniga, et ühtlasi lahendada mäestikuga seotud “müsteeriume”.

Üheks uurimisvaldkonnaks on küsimus, kust sai sellisesse kohta üldse nii palju jääd? Jää kihi ajaloo kohta on vähe teada ja praegused spekulatsioonid väidavad, et Gamburtsevi ahelikult endalt voolas maha jää osakesi, mis siis levisid laiali, kattes lõpuks kattis kogu kontinendi miljonite aastate jooksul. Siiski jääb mulje, et sellise jäkihi tekkimiseks on vaja enamat kui lihtsalt mäestikku ja külma õhku. Peaksime küsima, kust pärinebv selline kogus vett, mis on tekitanud sellise jää hulga? 

Jääkiht, mis mägestikku katab (ja ka kogu seda Antarktikat) on olnud keeruline probleem aeglasele, järk-järgulisele ja pikaajlisele ajaloo käsitlusele, kuna kindlasti oleks vaja palju külmi suvesid ja tohutul hulgal lumesadusid. KUID need asjad on pöördvõrdelises seoses, kuna külmem õhk on alati kuivem. Vaja oleks äärmuslikke kliimatingimusi, mida võimaldaks näiteks üleilmne Veeuputus, et tekitada selliseid megaliustikke. Uputus oleks võimeline soojendama ookeane, põhjustama intensiivse aurustumise. Seejärel saaks toimuda ekstensiivne sadu ja lumesadu. Uputuse protssiga kaasneks ka üdline geoloogiline aktiivsus, mis paiskaks õhku piisavalt tolmu ja prahti, et, tumestada päikesevalgus ja seega aeglustada kogunenud lume ja jää sulamist.


Originally published in English "The Gamburtsev Mountains: An Antarctic Mystery" by Brian Thomas, M.S. 
http://www.icr.org/article/4270/

Gamburtsevi mäestik: kust pärineb jää?
<http://www.creationism.org/estonian/InstCrtnRes_AntarcticGamburtsevMtns_et.htm>


Esileht:  Eesti
www.creationism.org